Dalış Kursuna Katılmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?…

Muhtemelen şu an internette bölgenizdeki dalış okullarını arıyorsunuz ve çekilen fotoğraflara mest oluyorsunuz. Peki her şey o fotoğraflardaki gibi mi?

Bir dalıcı adayı olarak kurs alacağınız kurum ya da kişilerden aşağıdaki soruların cevabını tam olarak almanız gerekiyor.

Kurs alacağınız kurum ya da kişi Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun yetkili merkezimi ve eğitmen aynı federasyona kayıtlı mı? Eğer bu sorunun cevabı “hayır”sa, başınıza gelecek her şeyden siz sorumlusunuz! Ayrıca Federasyon tarafından yetkilendirilmiş tüm dalış okul ve kulüplerinde malzemelerden ilk yardım setlerine tüm ekip ve ekipmanlar belirli standartlara uygun olmak zorundadır. Yani güvenlidir.

Tüm dalıcılar için Dalış sigortası yaptırılmış mı?

Turizm yeterlilik belgesi var mı?

Eğitmen olduğunu söyleyen kişilerin eğitmenlik brövesi var mı? (2 ve ya 3 yıldız dalıcılar hiçbir şartta eğitim veremezler). Her eğitmenim diyen eğitmen olmayabilir. Size eğitim veren kişilerin mutlaka brövesini görün. Ayrıca her dalış merkezinde asılı durması gereken Federasyon yetki belgesinde o eğitmenin isminin olup olmadığını ve yetki belgesi bitiş tarihini mutlaka kontrol edin. Bu en doğal hakkınız. Unutmayın…

Mutlaka kursunuz için fatura ya da fiş talep edin. Kurs alacağınız kişi ya da kurumun bir işletme olmasına mutlaka dikkat edin. Size Fatura ya da fiş kesmiyorlarsa kursların ucuz olması doğaldır fakat yukarıda saydığımız emniyet şartlarının olmaması da bir o kadar doğaldır.

Ödeyeceğiniz ücretin toplam ne kadar olduğunu mutlaka öğrenin. Sürprizlerle karşılaşmayın. ) Yol, yemek, ulaşım, tekne bot ücreti, sertifika, dalış kayıt defteri, kitap, kullandığınız malzemenin ücreti, KDV vb. ) Unutmayın, İlk seferde size söylenen kurs ücretinin ucuz olması toplamda onu ödeyeceğiniz anlamına gelmez.

Türkiye Sualtı Sporları federasyonunun web sayfasına (www.tssf.gov.tr) girip alacağınız kursun standartlarını mutlaka öğrenin. Ne öğrenmeniz gerektiğini bilin onu talep edin. Ayrıca aynı siteden kayıtlı dalış merkezlerine de ulaşabilirsiniz. Eğer yetkili bir kurum ve ya eğitmen değilse bunu federasyona mutlaka bildirin.

Unutmayın dalış kursu ucuz telefon alayım bu da işimi görür gibi bir şey değildir. Hayatınız her şeyden daha önemlidir ve bunun maddi bir karşılığı asla yoktur.

ÇOK ÖNEMLİ….Çok kez bunları duydunuz hatta hoşunuza gitti ama o an anlayamadığınız yanlışlar..

1-      Hocam beni çok yetenekli buldu ilk dalışta 10 veya üstü derinliğe indik…

2-      Temel becerileri yapmadık ben zaten onları yapabilirmişim…

3-      2 dalış yaptık sertifikamı aldım…

4-      Teorik derse ihtiyacım olmayacakmış…

5-      1 yıldızım ama 30 metre ve üstüne dalıyorum. 2 Yıldıza ne gerek var ki?…

6-      10 dalışım var 2 yıldız oldum….

7-      Askerde denizci olmak istiyorum. Sertifika çok işe yarıyormuş.  Dalmadan alabilir miyim?…

8-      50 bar hava yetermiş….

9-      Ben üç yıldızım seneye eğitmen olacağım. O yüzden becerileri ben öğretebilirim…

10-   Bir arkadaşım var eğitmenmiş o bize evde kurs verecek. Sonra bir yere götürüp dalışları yaptıracak, sonra da yurt dışından bir sertifika sipariş verecek. Ucuza alacağız biz bu kursu…

11-   Becerileri yapamıyorum ama hocam zamanla öğrenirsin dedi…

12-   Vay be hocamıza bak ne biçim dalıyor. Dalmadığı derinlik kalmamış…

13-   Yüzme bilmeden de dalış kursu alabiliyormuşum…

14-   Vb.

Önemli olan hangi sistemden değil (Cmas, SSI, Padi vb. )hangi kurum ve eğitmenden kurs aldığınızdır. Bir çok dalış merkezi bu sistemlerin kurslarını verirler. Yetkilendirilmişlerdir ve emniyetiniz için tüm şartları yerine getiriyorlardır. Yine de eğitmeninizi ve kurumu denetlemek sizin elinizdedir. Ne öğreneceğinizi mutlaka araştırın ve onu talep edin. Siz ne öğrenmeniz gerektiğini bilirseniz eğitmeniniz ve ya dalış merkeziniz sizin araştırarak öğrendiğiniz standartları uygularlar ve bu da eğitim kalitesini arttırır, hata oranını en aza indirir. kısacası bir eğitmen tecrübelerini size anlatarak yada göstererek eğitim vermez, bir standart çerçevesinde eğitim verir. Eğitmen, bir yol göstericidir. Onu güvenilir kılan şey anlattığı tecrübeleri değil size öğretmesi gereken ve sizin de araştırarak öğrendiğiniz bilgi ve becerileri tam olarak sunmasıdır. Eğitmen, körü körüne, ne yapsa doğrudur diyebileceğiniz bir tabu değildir. İlk dalışta siz kabiliyetlisiniz o yüzden sizi derine indirdim diyen ya da 2 dalışta size sertifika veren eğitmen tecrübeli değil, sizin bilgisizliğinizi, ona olan güveninizi hiçe sayan bir megalomandır.

Yanlışları gören, tepki gösteren bilinçli dalıcı olmak denetleme mekanizmasının temelidir. Araştırın, sorgulayın, öğrenin.

İYİ DALIŞLAR

Sevgi ve Saygılarımla

B.Oğuz ŞEKER

Geri